تراکت یکی از انواع تبلیغات به شمار می رود که برای بیان یک خبر و یا آگاهی دادن نسبت به یک موضوع آن هم در یک مدت زمان مشخص مورد استفاده قرار گرفته می شود. در واقع افراد به نوعی با یک بیان مستقیم و بدون واسطه در جهت معرفی محصولات و خدمات خودشان از تراکت های تبلیغاتی استفاده می کنند.

نکات مهم در طراحی تراکت تبلیغاتی

این روزها خیلی از شرکت ها و مجموعه ها برای جذب مخاطب و مشتری سعی بر این دارند که در طراحی تراکت از یک ظاهر زیبا استفاده کنند. اما در کنار این ظاهر زیبا باید یک سری نکات ریز و کلیدی هم در طراحی و چاپ، لحاظ کنید که در ادامه این مقاله به ۹ نکته کلیدی اشاره ای کوتاه خواهیم داشت.

 

 

نکته اول: از یک عنوان جذاب و گیرا برای تراکت تبلیغاتی خود استفاده کنید

تراکت تبلیغاتی

اولین موردی که در یک تراکت به چشم می خورد، تیتر یا همان عنوان آن است و به طبع هر چه در انتخاب این عنوان خساست بیشتری به خرج دهید و عناوینی جذاب، گیرا و منحصر به فرد انتخاب کنید قطعاً خواننده هایی که با آن در ارتباط هستند خیلی سریع تر تصمیم به مطالعه کل متن خواهند گرفت. اما اگر در تیتر و عنوان انتخابی شما تنها از یک نام تجاری استفاده شده باشد به احتمال خیلی زیاد برگه تبلیغاتی شما مطالعه نخواهد شد.

در واقع یک تیتر خوب و جذاب باید این توانایی را داشته باشد که بتواند نظر مخاطبین را به خودش جلب کند و در نهایت زمان تصمیم گیری برای خرید به حداقل ممکن برسد. عنوانی که انتخاب می کنید باید کوتاه و حتی الامکان در برگیرنده موضوع اصلی باشد به گونه ای که مخاطب با دیدن تیتر به کل محتوای تراکت آگاهی پیدا کند.

نکته دوم: متن تراکت را ساده و کوتاه انتخاب کنید

یکی از اصول کاربردی به هنگام طراحی تراکت این است که از متن های کوتاه و ساده اما با اطلاعات مفید استفاده کنید. به هیچ عنوان نیازی نیست که در این برگه ها اطلاعات کامل و اضافی در اختیار مخاطبین قرار دهید. این کار باعث می شود تا فقط ظاهر کار یک مقدار شلخته و آشفته شود. به جای این کار سعی کنید از تصاویر به همراه یک سری اطلاعات مفید بهره ببرید. در واقع شما بیشتر از چند ثانیه فرصت ندارید تا مخاطب را جذب خودتان کنید پس با اطلاعات اضافی ذهن افراد را درگیر نکنید و همان طوری که بیان کردیم از جملات ساده و کاربردی استفاده کنید.

نکته سوم: از نکات ضروری یا به اصطلاح مختصر نویسی استفاده نمایید

از تأثیری که مختصر نویسی می تواند در طراحی تراکت تبلیغاتی داشته باشد، غافل نشوید. این یعنی به جای اینکه اطلاعات اضافی را وارد کنید از نکات ضروری برای انتقال مفهوم کلی به مخاطب بهره ببرید. در کنار این موارد ضروری می توانید از نشانی، شماره تلفن و هم چنین درج کردن آدرس وب سایت استفاده کنید تا مخاطبین برای دریافت اطلاعات بیشتر به آنجا مراجعه کنند.

نکته چهارم: به کار بردن فونت های خوانا و استاندارد

تراکت های تبلیغاتی

یکی دیگر از نکاتی که در طراحی تراکت باید مد نظر داشته باشید این است که از فونت های خوانا استفاده کنید فقط به خاطر اینکه مخاطبین بتوانند آن را بخوانند. پس تا جایی که می توانید قبل از اینکه آن را چاپ کنید از فوت های زیبا و ایده آل بهره ببرید و نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که هرگز از دو نمونه فونت متفاوت برای تیتر و عنوان و همچنین متن اصلی، استفاده نکنید.

نکته پنجم: قسمت های مهم مانند تخفیف‌ های ویژه و پیشنهادها را برجسته یا بولد کنید

اگر می خواهید مشتریان را جلب کنید به خصوص مواقعی که یک تخفیف ویژه و یا یک پیشنهاد منحصر به فرد دارید حتماً در طراحی تراکت تبلیغاتی این موارد را با رنگی تیره تر، برجسته یا به اصطلاح بولد کنید. این کار شما موجب می شود که انگیزه مخاطبین برای اینکه اطلاعات بیشتری نسبت به این موضوع به دست بیاورد، بیشتر شود و ممکن همان موقع گوشی تلفن را بردارد و با شما تماس بگیرد.

نکته ششم: قبل از اینکه تراکت برای چاپ ارسال شود آن را ویرایش نهایی کنید

این نکته از موارد مهمی است که حتماً باید قبل از چاپ تراکت به آن اهمیت بدهید. در واقع شما با ویرایش کردن به نوعی از به وجود آمدن اشتباهات نگارشی، عقب و جلو شدن یک شماره تلفن، غلط های املایی و دستوری و غیره جلوگیری می کنید و در واقع این نوع اشتباهات در چاپ نهایی تراکت به نوعی غیرقابل‌ جبران است.

نکته هفتم: به کار بردن تصاویر جذاب و زیبا

تراکت

شاید این مورد برای خیلی ها نهفته و پنهان باشد اما بد نیست بدانید که در طراحی تراکت تبلیغاتی یکی از مواردی که می تواند تأثیری فوق العاده روی مخاطبین بگذارد این است که از تصاویر زیبا و جذاب برای معرفی محصولات و خدمات خود استفاده کنید. اگر انتظارتان این است که مخاطبین تراکت شما را بردارند و آن را مطالعه کنند حتماً پیشنهاد می کنیم از تصاویری با کیفیت و جذاب که در حیطه شغلی خودتان است، استفاده نمایید.

نکته هشتم: شناسایی مخاطبین هدف

قبل از طراحی و حتی قبل از پخش تراکت حتماً مخاطبین هدفتان را شناسایی کنید. این باعث می شود تا نحوه اطلاع رسانی و نحوه گفتار شما به نسبت مخاطبینی که دارید تغییر کند و قطعاً تأثیر زیادی هم در فروشتان خواهد گذاشت. به طور مثال اگر تراکت های تبلیغاتی شما در مورد کلاس های آموزش آشپزی است پس قطعاً خانم ها مخاطبین هدفتان خواهند بود و باید طوری کلمات و تصاویر زیبا را کنار قرار دهید که در کمترین زمان ممکن برای ثبت نام در کلاس ها تصمیم گیری کنند.

نکته نهم: ذکر کردن مزیت ها و برتری های محصول

این نکته هم یکی از نکات بسیار مهم برای طراحی تراکت تبلیغاتی شما به حساب می آید. اگر مزیت ها و در کل برتری های محصول و خدمات تان را روی تراکت به صورت فهرست وار بیان کنید در واقع به مشتری می فهمانید که چرا نسبت به دیگر رقبا برتری دارید.

دیدگاه خود را بنویسید

اگر شما هیچ حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید، برای ارسال دیدگاه نیاز است که ثبت نام و یا وارد شوید.

Call Now Buttonتماس با ما