تاریخ تبلیغات بازرگانی

بدون آنكه نيازي به مستندات تاريخي باشد، مي توان حدس زد كه آنچه امروزه تبليغ بازرگاني ناميده مي شود ، پيشينه اي به اندازه تاريخ زندگي اجتماعي بشر و پيدايش دادوستد در ميان آنان دارد . به درستي معلوم نيست كه چند قرن از هم زيستي آدميان مي گذرد، اما اين تاريخ طولاني هر اندازه كه باشد، بدون دادوستد نبوده و نمي توانسته باشد .پس تاریخ تبلیغات بازرگانی نیز به همین اندازه طولانیست.پیش از این مطلب نیز برای شما این موضوع را بررسی کردیم که انواع بازاریابی چیست و همچنین این نکته را برای شما یاد آوری کردیم که گروه تبلیغاتی توزینو این افتخار را دارد که به ارائه خدماتی در خصوص پخش تراکت ، طراحی تراکت و چاپ تراکت بپردازد.

تاریخ تبلیغات بازرگانی

حتي در زماني كه فرزندان آدم دوران زندگي بدوي و ساده خود را مي گذراندند و چيزي به عنوان پول به وجود نيامده بود، مبادله كالا با كالا رايج بود  و افراد آنچه را افزون بر نياز خود داشتند مي دادند و در عوض آنچه را مي خواستند مي گرفتند. طبيعي است كه براي اين منظور ناچار بودند آنچه ر ا دارند به ديگران  اعلان كرده و درباره اوصاف و مزاياي آن تبليغ كنند.اين عمل موجب ترغیب  ديگران به درخواست مطالبه آن كالا شده و متقاعد مي شدند كه با دادن كالاي اضافي خود، آن را به دست آورند.

اولین روز تبلیغات بازرگانی

اين اطلاع رساني دوسويه كه البته به شكل ابتدايي و سُنتي صورت مي گرفت  بذر اوليه تبليغات تجاري بود و نوعي پيام بازرگاني محسوب مي شد؛ ردپاي تبليغات بازرگاني را در اعماق تاريخ اين چنين جست وجو كرده اند.

برخي باستان شناسان كتيبه هايي(سنگي) به زبان يوناني يا مصري يافته اند كه پس از تلاش بسيار براي ترجمه آن ها دريافته اند كه اين نوشته ها چيزي بيش از يك آگهي براي جلب مشتري در مورد فروش يك كالا يا اتراق شبانه در يك كاروان سراي خاص نيست. حك پيام هاي بازرگاني بر صخره هايي كه بر سر راه بازرگانان قرار داشت ، در تاريخ فنيقي ها نيز سابقه دارد.

معمو لا حتي در كوتاه ترين گزارش هاي تاريخي از تبليغات به عمر سه هزارساله پاپيروس تبس  اشاره مي شود كه در آن براي برده اي فراري جايزه تعيين شده بود و سپس به سنت جارزدن در خيابان هاي آتن، يا نقاشي هايي از گلادياتورها، همراه با جمله هايي كه بر شركت در مبارزات آن ها تأكيد مي كرد و در ويرانه هاي پمپي به جا مانده است يا اعلاميه هايي كه بر ستون هاي ميدان عمومي رم نصب مي شد، اشاره می شود.

تاریخ تبیغات بازرگانی

اولین گروه های تبلیغات بازرگانی

اما با گذشت زمان و تكامل زندگي انسان، پيچيده تر شدن روابط اقتصادي و بالاخره پراكنده شدن در زمين، شكل و محتواي پيام هاي اقتصادي نيز متحول شد و هركس تلاش كرد با ابداع روش هاي نوين ، سريع تر و بهتر از ديگران به هدف خود دست يابد.

بنابراين، نبايد تبليغات بازرگاني را با رسانه هاي ارتباط جمعي همزاد پنداشت. بااين حال اختراع صنعت چاپ را بايد آغاز انقلابي در عرصه تبليغات بازرگاني به شمار آورد. در اين مرحله شيو ه هاي سنتي جاي خود را به روش هاي مدرن بازاريابي داده و به موازات پيدايش و گسترش گونه هاي جديد، رسانه هاي ارتباط جمعي متحول و متكامل شدند.

اكنون تبليغات تجاري با بهره گيري از رسانه هاي نويني كه با شتابي حيرت انگيز روزبه روز متنوع تر و مؤثرتر مي شوند، ديگر يك اطلاع رساني ساده براي پيوند مصرف كنندگان و توليدكنندگان محسوب نمي شود، بلكه واقعيتي است كه بر همه عرصه هاي زندگي اجتماعي انسان و برخود او تأثيرهاي عميق و بنيادين برجاي مي گذارد.

اولین شرکت تبلیغات بازرگانی

افزون بر اقتصاد، جنبه هاي مختلف زندگي اجتماعي، فرهنگي و سياسي هم از تبليغات تجاري تأثير مي پذيرند و البته به نوع خود بر آن تأثير نهاده و آن را به كارمي برند. اين چنين است كه تبليغات تجاري را بايد عنصري اساسي و تعيين كننده در سرنوشت كشورها دانست كه چه در حوزه داخلي و چه در حوزه بين المللي ايفاي نقش مي كند .

تاریخ تبیغات بازرگانی

آشنايي گذرا با اين واقعيت و يادآوري نمودهاي آن در بحث از حقوق تبليغات تجاري ازآن جهت ضرورت دارد كه اهميت قانون مربوط و زواياي پنهان و متعددي را كه بايد دربرگيرد، آشكار مي كند.

ساده انديشي است كه قانون تبليغات تجاري را موضوعي ساده، تك بعدي و فارغ از واقعيت هاي جهان معاصر فرض كنيم . اين قانون بايد با در نظر گرفتن همه زمينه ها و آثار تبليغات تجاري، به گونه اي تنظيم شود كه نقطه تعادل و تعامل جنبه هاي متفاوت باشد؛ تكليفي كه البته دشوار ولي شدني است. براي اين منظور نگاهي به زمينه ها و آثار اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي تبليغات تجاري ضروري مي نمايد.

دیدگاه خود را بنویسید

اگر شما هیچ حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید، برای ارسال دیدگاه نیاز است که ثبت نام و یا وارد شوید.

Call Now Buttonتماس با ما