۵ نکته مهم در اهمیت پخش تراکت

نخستین و  تا حدودی کم هزینه ترین روش برای تبلیغات ، چاپ تراکت می باشد که صنایع مختلف تجاری آن را انتخاب می کنند . هریک  از ما  در مکان ها مختلف بارها  با  برگه‌های تبلیغاتی که گاها جذاب هم هستند  روبرو شده‌ایم. ولی برای همه ی ما این سوال وجود دارد که چرا بعضی از این برگه ها به جای اینکه عامل موثری در بازاریابی باشند راهی سطل زباله می شوند ؟ هر تراکتی با تعدادی جمله و عکس و به چاپ رسیدن و سپس توضیع کردن ، به یک عامل تبلیغاتی و موثر برای فروش تبدیل نمی شود.اما اهمیت پخش تراکت در چیست؟

پخس تراکت

اجرای سمپلینگ و پروموشن

بنابراین اگر از اصول صحیح تهیه و پخش تراکت آگاهی لازم و کافی را داشته باشیم می توانیم به این نوع بازاریابی برای محصولات و خدماتمان تکیه کنیم . پس در این جا نکاتی درباره چاپ و طراحی و پخش تراکت ارائه خواهد شد .

اهمیت پخش تراکت
اهمیت پخش تراکت

دلایل اهمیت پخش تراکت

به عنوان یکی از ابزارهای تبلیغاتی تراکت‌  نیز فرایندی که شامل گردآوری و چاپ و توزیع می شود دارد . و به هر اندازه که میزان آشنایی ما در زمینه ی این فرایند بیشتر باشد ، نتیجه ای که از آن برای تبلیغات می گیریم نیز بهتر خواهد بود .

پس از طراحی و به چاپ تراکت ، نکته ی بسیار مهم و قابل توجه توزیع صحیح آن می باشد که خود یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده را نیازمند است . منظور از برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده ، موارد مهمی است که به دلیل در تعامل مستقیم بودن با کسب و کا ر بررسی آن لازم و ضروری می باشد .  مواردی مانند مکان پخش تراکت ،  شناسایی بازار هدف، و روش صحیح توزیع تراکت که متناسب با کسب و کارمان باشد . و موردموثر دیگر که لازم است به آن توجه شود ، ایجاد یک جدول زمانبندی برای توزیع تراکت ها می باشد که به صورت روزانه از آن بتوان استفاده کرد .

گاهی ممکن است نتیجه ی مطلوبی که در مورد پخش تراکت در نظر دارید کمی زمان بر باشد یا به طول بینجامد ، اما این را به یاد داشته باشید که یک تراکت حرفه ای که کاملا اصولی فرایند خود را طی کرده باشد با گذشت زمان کوتاهی ، هدف مورد نظر شما برای تبلیغات مرتبط با کسب و کارتان را به نتیجه خواهد رساند . از مزایای تبلیغات دائمی به روش پخش تراکت ، این است که شما می توانید بازخوردهای پیشین را با هر بار چاپ و توزیع تراکت بهبود ببخشید .

انتخاب شخصی که قرار است تراکت ها را پخش کند نکته‌ی مهم بعدی در فرآیند پخش تراکت  است .  و این شخص مسئولیت بسیار مهمی در روند تبلیغات کسب و کارمان دارد ، بنابراین فردی را برای این مسئولیت انتخاب کنیم که مهارت های حرفه ای و هوش لازم و کافی را در این زمینه داشته باشد .

۵ نکته مهم اولویت پخش تراکت

۲) شناخت مخاطبین هدف

در فرایند طراحی تراکت و چاپ و توزیع تراکت یکی از موارد بسیار مهمی که  باید در اولویت برای بررسی قرار گیرد شناسایی بازار و مخاطبین برای هدف مورد نظرمان که متناسب با کسب و کارمان میباشد .و هر چقدر که در این مورد با قدرت بیشتری عمل کنید به همان میزان نتیجه ی مطلوب تری هم خواهید گرفت . برای شناخت مخاطبین باید شرایط سنی و جنسیت را در فرایند طراحی و توزیع تراکت در نظر گرفت . در این فرایند در انتخاب رنگ مناسب،  مطالب صحیح و تصاویر مناسب دقت لازم را انجام دهید .

اهمیت پخش تراکت

مثلا تبلیغات  تراکتی در نزدیکی مدارس برای آموزشگاه های برگزار کننده ی کلاس های کنکور بسیار مفید و موثر است . و اگر عکس این اتفاق بیفتد  نتیجه ی مطلوب و موثری نخواهد داشت ، مثلا تبلیغات تراکتی در زمینه آرایشگاه زنانه برای مردان و یا کودکان هیچ جذابیتی ندارد . بنابراین اگر به جامعه ی مخاطبینی که تبلیغات را در بین آن ها انجام می دهید توجهی نشود ، نه تنها نتیجه ی مطلوبی ندارد بلکه باعث اتلاف هزینه و زمان هم میشود .

۳)مکان و زمان مناسب پخش تراکت

اگر پخش تراکت را در مکان و زمان نامناسبی انجام دهید تمام آن را به هدر داده اید . بنابراین لازم است که با توجه به حوزه ی کسب و کارتان محل و زمان مناسب را با توجه به افرادی که در آن زمان و مکان حضور دارند و ممکن است به مشتری های واقعی شما تبدیل شوند، انتخاب کنید .

به عنوان  مثال تبلیغات  تراکتی برای مشاغلی مانند سوپرمارکت و رستوران بسیار راحت تر از تبلیغات برای مشاغل مهندسی و تخصصی است و براحتی می توان مکان و زمان مناسب  برای پخش تراکت آن مشاغل را انتخاب کرد . و از طرف دیگر اگربرای بازاریابی مثلا یک مزون پخش تراکت تبلیغاتی آن را در بین ماشین ها انجام دهید ، ممکن است آنها را نپذیرند و یا در صورت پذیرش رانندگان ممکن است که آن تراکت را یک کاغذ بی مصرف قلمداد کنند و آن را دور بریزند چرا که تراکت به دست مخاطب مناسب خود نرسیده است ..

همانند مکان مناسب برای پخش تراکت ، زمان تبلیغات هم برای این فرایند مهم است و بستگی به نوع کسب و کار نیز دارد.  مثلا برای یک قالیشویی، بهترین زمان برای تبلیغات بخصوص تراکتی آن فصول بهار و تابستان است تا فصل های دیگر .

۴) روش‌های مختلف پخش تراکت

تراکت‌های تبلیغاتی  معمولا به چند روش توزیع میشوند :

پخش تراکت در بین  مردم  عامه که در نمایشگاه ها ئ یا معابر حضور دارند

– چسباندن تراکت ها در مغازه ها ، معابرو درب منازل

– پخش تراکت  در بین خودروها

– پخش تراکت در شرکت ها و سازمان‌های تجاری

برای استفاده از هر کدام از این روش های جهت پخش تراکت ، به نوع کسب و کار مخاطبین آن ها باید توجه کرد .

اهمیت پخش تراکت

مهمترین دلایل پخش تراکت

۵) جلب توجه مخاطبین با کلمات شفاف و برجسته

همانگونه  که ظاهر و طراحی تراکت  در اولین نگاه می تواند  مورد توجه مخاطبین  قرار گیرد ، نوع کلماتی که در پخش تراکت  و چگونگی  به کار گیری آن ها بسیار مهم و موثر است .

مثلا استفاده از کلمه ی “شما ” احساس ارتباط کلامی مستقیم در مخاطب ایجاد می کند . و سپس مخاطبین توجه بیشتری به شما و کلامتان می کنند و منتظر پایان سخنان شما برای منفعتی که در نتیجه ی استفاده از محصولاتتان نصیبشان می شود هستند .

تاثیر تیتر در تراکت بسیار زیاد است  زیرا شما  فقط چند ثانیه برای جلب توجه مخاطبینتان فرصت دارید . پس هر چقدر کلمات جذاب و شفاف تری و تیتر برجسته تری  به کا ببرید توجه بیشتری را جلب می کنید .

در مورد درج مطالب در تراکت این نکته را مورد توجه قرار دهید که از کلمات و عبارات سخت بپرهیزید و  توضیحات کوتاه و ساده  در باره ی خدمات و محصولاتتان ارائه دهید .

طراحی تراکت

چاپ تراکت

دیدگاه خود را بنویسید

اگر شما هیچ حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید، برای ارسال دیدگاه نیاز است که ثبت نام و یا وارد شوید.

تماس با ما